Najtrápnejšie bratislavské pohľadnice

Milujeme bratislavské pohľadnice
11. októbra 2013

Sídlisko, vojenské cvičenie, trabant. Motívy, ktoré by dnes sotva niekto použil na pohľadniciach. A ak predsa, s najväčšou pravdepodobnosťou by si ich nikto nekúpil – ledaže z ironickej nostalgie. Hoci ešte pomerne nedávno sa práve takéto kuriózne motívy radili medzi pýchy pokrokových miest.

horvat005

Hodnotový rebríček trhovo orientovaného povojnového sveta sa premietol aj do estetickej sféry, a tak sa pozoruhodné produkty masovej výroby dostávali na pohľadnice po celom svete. No v socialistických krajinách akoby si tieto nové hodnoty, povolané zmiesť z povrchu zemského všetko staré, vydobyli v rámci estetiky ešte dominantnejšie postavenie – aj čo sa pohľadníc týka. V nasledujúcich riadkoch sa pokúsime s nemilosrdnou subjektívnosťou odhaliť, čo motivovalo driečnych súdruhov, aby začali propagovať Bratislavu prostredníctvom dymiaceho komína istej priemyselnej továrne, návštevníkov zoologickej záhrady v baloniakoch či nemocnice na Kramároch.

horvat046

Pokroková romantika

Láska moja jediná! Posielam Ti srdečný pozdrav zo smogom trochu zanesenej, spoly rozbúranej, no v úžasných sídliskách znovu ožívajúcej Bratislavy, kam som sa prišiel vzdelávať na celoštátnu konferenciu dôverníkov ROH. Hoci cez závoj hustého a jedovatého dymu, produkovaného Slovnaftom a Závodom mieru, sa slnečné lúče predierajú len s veľkou námahou, pohľad na čerstvo vyasfaltované jazdné pruhy Mosta SNP, ktoré vystreľujú biele, zelené, modré a červené automobily ako miniatúrne farebné spermie do plodnosťou sa vzdúvajúcej maternice rozostavanej Petržalky, je veľmi dojímavý. Čo by som teraz dal za to, keby sme to mohli zažívať spolu, v silnom objatí pod rozpadajúcim sa Bratislavským hradom (ktorý, dúfam, čo najskôr zbúrajú). Posielam Ti horúci bozk. Tvoj milovaný Jaroš

horvat144

Niečo podobné mohol napísať snúbenici mladík z Ostravy, ktorý prišiel začiatkom 80. rokov minulého storočia na služobnú cestu do Bratislavy a kúpil si niektorú z týchto pohľadníc. Veru, je ťažké si čo i len predstaviť, čo mohli ľudia v epoche železobetónu očakávať od dymiacich fabrík a panelákových kolosov, ktoré sa dvíhali do výšok desivou rýchlosťou. No odpoveď je jednoduchá: prácu, bývanie, lepšie životné podmienky. Keďže nám, dnešným dvadsiatnikom, zostalo z týchto rokov len zopár detských spomienok, sme náchylní dívať sa na tieto duchovné a materiálne hodnoty, ktoré sa pohľadnice snažili sprostredkovať, s istým pohŕdaním. O tom, či právom alebo neprávom, nech rozhodne každý sám (a potom nech uzná, že právom).

Isté je, že len s veľkým sebazaprením si dokážeme predstaviť (a uveriť), že niekoľkí mládežníci začnú – ako pohľadnica hlása – sami od seba tancovať tanec radosti pod obrovskými komínom Závodu mieru (Dimitrovky). Aj keď po prečítaní textu na zadnej strane pohľadnice pochopíme, že radosť tancujúcich pionierov je až príliš opodstatnená. „Na Slovensku sa len v priebehu päťročnice spustilo 125 nových tovární a ďalších 109 bolo zmodernizovaných. Táto nádherná, no predtým chudobná krajina už disponuje moderným priemyslom, vďaka ktorému zabezpečuje blahobyt pre svojich obyvateľov,“ vysvetľuje text v češtine.

horvath_035a

Úžasné baloniaky

Bez baloniakov by bol život nudnejší. Na túto nespochybniteľnú pravdu sa pravdepodobne snažili poukázať aj tvorcovia pohľadníc, prezentujúcich výnimočných obyvateľov bratislavskej ZOO, ktorí na nich vytvorili priestor nielen pre exotické zvieratá, ale aj návštevníkov. A tak sa majitelia baloniakov, ktorých takto zvečnili počas prechádzky pri výbehoch, mohli cítiť ako skutoční šťastlivci. Na pohľadniciach vidíme, ako dvaja mladí ľudia v béžovom a modrom balónovom plášti práve smerujú ku klietkam so pštrosmi a emu. Ich módne baloniaky perfektne ladia so zvieracou ríšou – pštrosy sa ich už určite nevedia dočkať.

horvat030

Na druhej pohľadnici sledujú horúčkovitým pohľadom prichádzajúcu skupinu zvedavcov tukan, rys, šimpanzie mláďa a hrdlička. Na prostrednom zábere jasne vidieť, že medzi návštevníkmi sa nachádzajú aj majitelia hrdzavočerveného, svetlomodrého a jasnožltého baloniaka.

horvat052

Tú istú skupinu vidíme aj na pohľadnici, ktorá predstavuje mačkovité šelmy. A hoci sa jej členom ušlo medzi fotografiami smutných mačičiek najmenej miesta, môžeme si všimnúť ženy v žltom a svetlomodrom baloniaku, ktorých spoločník v nebesky modrej vetrovke aj tentoraz – rovnako ako na predošlej pohľadnici – kráča pred nimi. Asi už pozná cestu (alebo sa nevie dočkať ďalšieho zvieraťa).

horvat097

Kto nepočul o slávnych bratislavských papagájoch?! Ako je známe, tieto vtáky v desaťročiach socializmu lákali do mesta státisíce turistov. Aj preto sa mohli dostať na pohľadnice (aby adresáti videli, o čo prišli, keď ostali doma). A hoci na nižšie uvedených pohľadniciach nájdeme tri najdôležitejšie turistické lákadlá Bratislavy (hrad, dóm, papagáje), môžeme mať pocit, že nám ešte čosi chýba. Čo? No predsa návštevníci ZOO v baloniakoch.

horvat095

Opaľuj sa na betóne

Bratislava je pravé kúpeľné mesto. Len diletanti nevedia, že keď tu v časoch socializmu otvorili slávne kúpaliská, bulharským, juhoslovanským a krymským rekreačným strediskám zazvonil umieračik – veď súdruhovia by šli dovolenkovať už len na Zlaté piesky a ružinovský Delfín.

horvat185

Nie nadarmo sa tieto úžasné kúpaliská dostali aj na dobové pohľadnice: ich návštevníci si tu mohli vyskúšať vtedy revolučnú formu letného oddychu – opaľovanie na betóne. Dynamický rozvoj socialistického hospodárstva totiž umožnil, aby sa trávnaté plochy kúpalísk pokryli betónovými panelmi. Nielenže tým odpadla časovo a energeticky náročná údržba trávnikov, ale rekreanti mohli svoje kárované deky rozprestrieť priamo na horúci betón, a tak sa grilovať nielen zhora, ale aj zdola. Nehovoriac o tom, že ich neotravovali žiadne chrobáky ani iná háveď.

oz_barozky%20(2)

Z dnešného pohľadu sa môže zdať úsmevné, že sme medzi trápne pohľadnice zaradili aj sieťotlače, ktoré zachytávajú dominanty Bratislavy v podobách, v akých sme ich reálne nikdy nemohli vidieť. Najromantickejšia je televízna veža, ktorú na vrchole Kamzíka objímajú zúrivé vetry. Aj fotografovi sa takýto jedinečný okamih podarí zvečniť len veľmi ojedinele.

horvat114

István Veres

Preklad: Jitka Rožnová

Podporili nás

Don`t copy text!