Akty F. alebo na margo rozprávkovej knihy Fadrusz

Bratislavské rozprávky
2. februára 2019

„Treba len chcieť a človek sa ocitne tam, kam sa túžil dostať vo svojich snoch.“ Tak znie Fadruszov výrok, ktorý sa natrvalo vryl do pamäti dvanásťročného Daniho Takácsa, hlavného hrdinu najnovšej bratislavskej rozprávky. Je to veru rada nad zlato a nie náhodou si ju autor knihy Péter Forgács, ktorý sa vydal na spisovateľskú dráhu ako päťdesiatročný, vybral za jedno z najdôležitejších ponaučení svojho rozprávkového príbehu. Zaujímavosťou je, že takmer súčasne s rozprávkovou knihou Fadrusz vyšla aj jeho debutová zbierka úspešných poviedok.

Svetoznámeho sochára Jána Fadrusza, ktorý sa narodil v Prešporku (dnešnej Bratislave), čitateľskej verejnosti ani netreba predstavovať, veď v súvislosti s jazdeckou sochou Mateja Korvína v Kluži či s pamätníkom Márie Terézie v Bratislave (ktorý, žiaľ, postihol menej šťastný osud ako Matejovu sochu) o ňom počul – minimálne zo správ – asi každý. Péter Forgács mal k dispozícii mnoho prameňov o umelcovom živote a diele a niektoré citáty z nich veľmi vtipne prepašoval aj do rozprávkovej knihy, pričom si dával mimoriadne záležať na tom, aby sa „akty F.“ nezmenili na nudný, učebnicový súpis faktov. Spomínané „akty“ o majstrovi Fadruszovi dávajú v posledný týždeň letných prázdnin dokopy dvaja nadšení tínedžeri – Dani Takács s kamarátom Karimom. A vďaka dobrodružnému pátraniu sa z nich ešte pred prvým zazvonením stávajú doslova špecialisti na Fadrusza, aby potom prezentáciou výsledkov svojho pátrania ohúrili porotu žiackej konferencie Hľadači pokladov.

02

Péter Forgács sa odklonil od tradície, doposiaľ zaužívanej v edícii Bratislavské rozprávky, keďže hlavným hrdinom jeho knihy nie je osoba, ktorá figuruje v samotnom názve knihy, ale súčasníci – bratislavskí chalani. Na jednom z rodinných výletov v Sedmohradsku Daniho natoľko ohúri jazdecká socha kráľa Mateja Korvína v Kluži, že sa po návrate do Bratislavy pustí do horúčkovitého pátrania po tomto významom rodákovi. S kamarátom Karimom na bicykloch prebrázdia mesto, aby tu objavovali najdôležitejšie zastávky umelcovho života, ktorý sa narodil pred stošesťdesiatimi rokmi, resp. stopy, ktoré tu po ňom zostali. Dani sa napokon s Fadruszom stotožní natoľko, že sa mu tento bývalý zámočnícky učeň a neskorší sochársky génius zjavuje aj v snoch – napríklad v podobe plavčíka stružlikajúceho rúčky na dáždniky či vychádzkové paličky. A počas historického pátrania je prvýkrát konfrontovaný aj s existenčnými otázkami spojenými s láskou, so smrťou či s dôležitosťou životného poslania.

Na sprostredkovanie dobrodružstiev Daniho a Karima malým i veľkým využil autor pútavý, duchaplný štýl a súčasný jazyk, bohato prešpikovaný slangom „četujúcej generácie“. Na konci knihy dokonca pozýva na prežitie dobrodružstva aj samotného čitateľa, a to prostredníctvom interaktívnej hry, vďaka ktorej ho vťahuje do deja a stiera hranice medzi fikciou a realitou.

Knihu dopĺňajú ilustrácie Réky Szabó a obrazové montáže spojené s osobou Jána Fadrusza, ktoré sú zakomponované do textu. Vďaka nim máme pocit, akoby sme skutočne listovali v spise, „okorenenom“ detektívnym historickým príbehom, ktorý poteší najmä (no nielen) tínedžerov. 

Krisztián Kacsinecz

(Slovenský preklad knihy vyjde v budúcom roku. )

Podporili nás

Don`t copy text!