Hirdessen a Pozsonyi Kifli PT oldalán!
Kapcsolat: pozsonyikifli@pozsonyikifli.sk Tel.: +421 910995323
1906 szeptemberében, a Pressburger Presse hetilapban megjelent egy hír, hogy a szerkesztőségnek lehetősége volt megtekinteni a Marton Lajos és fia cégnél a pihenőpadot, amelyről már csak a festék hiányzott, és amit az év végéig helyeznek majd el a Hegyi parkban (ma: Horský park). Nagy, Soltz-pihenő felirattal a háttámláján a Hegyi park felügyelőjének, Sóltz Rezsőnek akartak vele emléket állítani.
A Benyovszky Mánya Ágnes vezetésével május 29-én megvalósult negyedik városnéző séta a csehszlovák rádió egykori székhelye elől indult.
2016. május 28-i tematikus sétánk a két világháború közötti Pozsonnyal foglalkozott. Avatott vezetőnkkel, dr. Peter Szalay építészettörténésszel a gyülekező Gonda utcai helyszínéről indulva elsétáltunk az Umelka galéria mellett, majd a Klemens utcán, a Jakab városbíró téren és a Bezruč utcán keresztül a Duna utcára, innen pedig a Szlovák Nemzeti Felkelés terére vezetett az utunk, és sétánk a Gorkij utca Hviezdoslav téri végénél fejeződött be.
Május 21-én ismét tematikus sétára indultunk, ezúttal egy zerge-hegyi (Kamzík) első világháborús képező tüzérségi kavernába, amely tavaly óta látogatható. Mint vezetőnktől, Jakub Kuructól megtudtuk, Szlovákia területén jelenleg ez a legnagyobb ismert kaverna.
Szombaton, 2016. május 7-én a Slavínon jártunk. A helyszínen alig hittünk a szemünknek – özönlött a tömeg, úgy tűnt, vége-hossza nincs az érdeklődők hadának. Eleinte aggódtunk is, hogy ilyen létszámban hogyan zajlik majd le a látogatás, de végül minden jól sikerült – köszönhetően elsősorban a vezetőnknek, Boris Šramkónak, aki a kegyeleti helyiség mellett a Slavín alagsorát is bemutatta. Ez a szombat így minden idők egyik legsikeresebb sétájaként szerepel majd a történetünkben.
A Káptalan utcán (Kapitulská) járva mindig a szemembe ötlik az Esterházy-palota romja, amely mellett kíváncsiskodó turisták is gyakran megállnak. Hitetlenkedve kérdezik az idegenvezetőjüket, hogy valóban a 17. századi főnemesi palotáról van-e szó. Igen, arról. A lehangoló valóság elől ilyenkor gondolatban a 19. századba menekülök, amikor az épület még tele volt élettel. Ekkorra ugyan rég letűntek már azok az idők, amikor az Esterházyak még Haydnt és zenekarát látták itt vendégül, az épület lakásokká szabdalt tereiben azonban talán még intenzívebben pezsgett az élet.
Egy igazi pozsonyi retró kiránduláson vehettek részt azok, akik 2016. április 30-án eljöttek a Pozsonyi Kifli idei második magyar nyelvű városnéző sétájára. Korpás Árpád idegenvezető visszaidézte az 50-es és a 60-as, valamint a 70-es évek hangulatát, továbbá a séta fiatalabb résztvevői számára már ismeretlen újságírás korabeli szabályait. Volt nosztalgia is bőven: felelevenedtek régi történetek és túlkapások is.
Pozsony történelme során nem egy elsőséggel, egyediséggel dicsekedhetett. Itt építették fel azt az épületet, amelyet először neveztek magyar nyelven is országháznak, s akként is szolgált, itt szólalt fel először az országgyűlésben nemzete nyelvén gróf Széchenyi István, és nem utolsósorban itt születtek meg a Magyar Királyság további sorsát meghatározó reformok, amelyek arra utaltak, nagykorúsodik és önállósodni akar a magyarság.
A pozsonyi multikulturalizmus nyomában címmel zajlott tematikus városnéző séta a 11. [fjúžn] fesztivál keretében 2016. április 23-án (szombaton). A tematikus városnézést két idegenvezető, Ivor Švihran, a M_P_ BA és Korpás Árpád, a Pozsonyi Kifli Polgári Társulás munkatársa tartotta.
Mintegy nyolcvan érdeklődőt vonzott a Pozsonyi Kifli Polgári Társulás idei első magyar városnéző sétája április 3-án. Benyovszky Mánya Ágnes helytörténész és író vezetésével Pozsonynak a boldog békeidőkben (1890-1914) emelt épületeivel ismerkedhettek a résztvevők, akik között voltak a Pozsony tágabb vonzáskörzetéből és Magyarországról érkezettek is.
Vissza az oldal elejére