Hirdessen a Pozsonyi Kifli PT oldalán!
Kapcsolat: pozsonyikifli@pozsonyikifli.sk Tel.: +421 910995323
Az első részben a Filmhíradók Online elnevezésű webes filmhíradó-archívumból szemezgetünk, amely az 1914 és 1943 közötti időszak néma híradásainak, Magyar Világhíradóinak filmhíreit mutatja be a Filmarchívum jóvoltából. A készítők ígérete szerint a közeljövőben az 1948 utáni időszak digitalizált filmhíradói is elérhetővé válnak a világhálón.
Az év utolsó előadása (2015. december 15.) kissé kamarajellegű volt ugyan, de annál meghittebb légkörben zajlott. Matúš Šrámekkel kétórás utazást tettünk Károlyfalu (Karlova Ves) történetében. A számos kép és a magával ragadó előadás visszarepített bennünket azokba az időkbe, amikor még egy különleges szokásokban és helyekben bővelkedő, sajátságos, festői falucska feküdt itt. Köszönet mindenkinek a kellemes évzáróért!
A pozsonyi kifli köztudomásúlag nem csupán városunk, de még Magyarország határain túl is meglehetős népszerűségnek örvend. Jó hírének öregbítéséhez nagyban hozzájárul Pressberger Antal helyi cukrászmester (Irgalmasok tere 236.) saját készítésű ízletes termékeivel, köztük a vaníliás, mandulás és mogyorós kiflivel, valamint a legismertebbekkel: a diós és a mákos kiflivel.
A Pozsonyi multikulturalizmus nyomában (Po stopách multikulturalizmu v Bratislave) címmel szerveztek workshoppal egybekötött tematikus városnéző sétát 2015. november 25-én a csehországi Leperiben projekt keretében.
2015. november 26-án, csütörtökön került sor az idei utolsó sétánkra. A keddi előadás szellemében a temetkezés témakörénél maradva, egyenesen a krematórium felé vettük az irányt, ahol dr. Peter Szalay várt ránk.
2015. november 24-én, kedden az idén immár kilencedik alkalommal vettük birtokba a Magyar Intézet termeit, ezúttal a középkori Pozsony temetkezéséről szóló előadás miatt.
A fiatal Gucki, polgári nevén Augusta Neulinger 15. születésnapjára kapta első fényképezőgépét atyjától, Lorenztől. Ikertestvérének, Nininek más volt az érdeklődési köre, orvosnak készült. Az üvegnegatívok pedig egy egész évszázadot vártak, hogy a hagyatékból a korabeli Pozsony és lakosai tanúiként kerüljenek elő.
Megjelent munkatársunk, B. Mánya Ágnes Arcképek és homlokzatok c. könyve a Kalligram Könyv- és Lapkiadó gondozásában.
Pontosabban az Öreg híd elődje, a Ferenc József híd, amelyet 1890 végén adtak át, a császár és király Őfelsége jelenlétében, „rendkívül hideg időben”. Na és persze fehér nyakkendőben. Batka János pozsonyi főlevéltáros hagyatékából került elő az a két meghívó, amely a címzettet két 1890. decemberi eseményre invitálja. Mindkét esemény Ferenc József császár és király pozsonyi látogatásával kapcsolatos. 1890. december 30-án ugyanis az uralkodó a városba érkezett a róla elnevezett acél Duna-híd ünnepélyes átadására.
Pozsony városának és lakóinak egyik legjelentősebb 19. századi fényképésze az egykori monarchia számos polgárának sorsában osztozott. Körper Károly Lombardia központjában, az akkor Ausztriához tartozó Milanóban született. Édesapja, Károly császári tiszt volt, édesanyja, Salome szül. Ditrich a családról gondoskodott. Körper, miután a birodalom fővárosában, Bécsben kitanulta a fényképészetet, Pozsonyban telepedett le.
Vissza az oldal elejére